OUACHITA BAPTIST UNIVERSITY ORGANIZATIONAL CHART

 

BOARD OF TRUSTEES

 PRESIDENT 

Dr. Ben R. Sells

Vice President for Academic Affairs – Stan Poole  

Vice President for Communications – TBA

Vice President for Community & International Engagement – Ian Cosh

Vice President for Development Terry Peeples

Vice President for Institutional Advancement & Chief of StaffKeldon Henley

Vice President for Student Development Wesley Kluck

General Counsel – Bryan McKinney

Director of Athletics David Sharp

Chief Financial Officer – Jason Tolbert

Assistant to the President for IT Services & Facilities ManagementBill Phelps

Director of Assessment and Institutional Research; Chair of the Department of Communications – Deborah Root

Associate Vice President for Student Financial Services – Susan Hurst

Director of Communications and Marketing – Brooke Zimny

Special Assistant to the President for Graduate and Professional Studies – Monica Hardin

Executive Assistant to the President – Tracey Knight

 

ACADEMIC AFFAIRS

Stan Poole, Vice President
Dean of the School of Interdisciplinary Studies

 

Academic Affairs

Associate Vice President – Doug Reed+

Support Staff – Missy Lewis+

Assessment & Institutional Research

Director – Deborah Root+

Analyst – Matt Douglass+

Compliance

Compliance Officer – Missy Lewis+

Interdisciplinary Studies

Assistant to the Dean & Lecturer – Matt Douglass+

OBU @ New Life Church

Director – Tyler Tarver

Online Learning Initiatives

Director – Rob Hewell+

Registrar’s Office

Registrar & Director of Admissions – Susan Atkinson

Support Staff – Jillian Battaglia, Cyndy Hewell+, Jan Lowry

Academic Success Center

Director – Nicole Porchia

Student Success Coordinator – Amber Goodrum+

Student Athlete Academic Coordinator – Brittany Engel+

Support Staff – Leanne Huneycutt+

Multicultural Student Programs

Director – Nicole Porchia

Hickingbotham School of Business

Bryan McKinney, Dean

Department of Accounting & Finance

Chris Brune, Chair
Jeanie Curry
Dana Dixon
Jim Files
Jim Rothwell
Bob Webster+

Department of Business Administration

Marshall Horton, Chair
Wayne Allen+
John Cox
Kent Faught
Justin Keeler
Phil Rice+

Secretary – Tammy Alexander+

Pruet School of Christian Studies

Danny Hays, Dean

Department of Biblical Studies

Scott Duvall, Chair
Joey Dodson
Danny Hays
Doug Nykolaishen

Department of Christian Ministries

Terry Carter, Chair
Bill Viser
TBA

Department of Christian Missions

Terry Carter, Chair
Ray Franklin
Barbara Pemberton

Department of Christian Theology

Marvin Pate, Chair

Department of Philosophy

Byron Eubanks, Chair
Tully Borland

Secretary – Mary Farley+

Huckabee School of Education

Jeff Root, Interim Dean

Department of Education

Kathy Collins, Chair
Rachel Pool
Carrie Sharp
Sue Shults+

Department of Kinesiology & Leisure Studies

Terry DeWitt, Chair
Amber Chelette
Garry Crowder
Amanda Perry
Mike Reynolds

Secretary – Genie Ashcraft

School of Fine Arts

Gary Gerber, Dean

Division of Music

Gary Gerber, Chair
Caroline Taylor, Chair, Department of Applied Music
Patrick Houlihan, Chair, Department of Music Theory & Composition
Patrick Houlihan, Chair, Department of Music Industry
Ryan Lewis, Chair, Department of Musicology
Becky Morrison, Chair, Department of Music Education
Rob Hewell, Chair, Department of Worship Arts

John Briggs
Lei Cai
Mary Chung
Geoffrey Durbin
Carlos Feller
Margaret Garrett
Craig Hamilton
Bruce Johnston
Ryan Lewis
Arnold Rawls
Glenda Secrest
Jon Secrest

Staff Accompanists

Kristin LaMadrid+
Susan McGee+
Susan Monroe+
Elsen Portugal+
Jared Rixstine+
Phyllis Walker+

Division of Applied Arts

Eric Phillips, Chair

Department of Theatre Arts

Eric Phillips, Chair
Joe Hernandez
Scott Holsclaw+
Christina Johnson
Stephanie Murry

Rosemary Adams Department of Visual Arts

Donnie Copeland, Chair
Carey Roberson
Ferris Williams
Rene Zimny

Jones Performing Arts Center

Technical Director – Cynthia Booker

Fine Arts Series

Administrator – Stacy Hawking

Support Personnel

Laurie Huneycutt
Cindy Phillips+
Caleb Springer+

School of Humanities     

Jeff Root, Dean

Rogers Department of Communications

Deborah Root, Chair
Tiffany Eurich
Rebecca Jones
Dave Ozmun
Jeff Root

Department of Language and Literature

Doug Sonheim, Chair
Jerusa Carvajal
Jay Curlin
Mark McGraw
Jennifer Pittman
Stan Poole
Amy Sonheim
Anna Tejada-Lambeth
Benjamin Utter
Johnny Wink

Secretary – Marsha Whalen+

School of Natural Sciences

Tim Knight, Dean

Department of Biological Sciences

Jim Taylor, Chair, Biology
Detri Brech, Director, Nutrition and Dietetics
Nancy Hardman, Director, Communication Sciences and Disorders

Blake Johnson
Carol Morgan
Ruth Plymale
Christin Pruett
Nathan Reyna
Randall Wight

Department of Chemistry and Physics

Joe Bradshaw, Chair
Kevin Cornelius
Angela Douglass
Sharon Hamilton
Tim Hayes
Sara Hubbard

Department of Math & Computer Sciences

Jeff Sykes, Chair
Darin Buscher
Kayla Dwelle
Steve Hennagin
Jeff Matocha

Nursing 

Director – Brenda Trigg

Laboratory Assistance

Harrell Beckwith
Clark Kuyper

Secretary – Elaine Minton+

School of Social Sciences

Randall Wight, Dean

Department of History

Chris Mortenson, Chair
Ray Granade
Myra Houser
Kevin Motl

Department of Political Science

Doug Reed, Chair
Kevin Brennan
Steven Thomason

Department of Psychology

Allyson Phillips, Chair
Jennifer Fayard
Randall Wight

Department of Sociology

Elizabeth Kelly, Chair
David Caddell                 

Secretary – Tara Pritchard

Riley-Hickingbotham Library

Ray Granade, Director

Circulation

Autumn Mortenson
K
risti Smith

Documents

Janice Ford

Instructional Media Services

Shawn Pagel

Periodicals/Electronic Resources

Margaret Reed

Special Collections

Archivist – Lisa Speer
Support – Emily Cooper

Technical Services

Kaye Stanley+
Anping Wu

Secretary – Rachel Martinez+ 

Building Services – Jennifer Yates+

 

ADMINISTRATIVE SERVICES

Jason Tolbert
Chief Financial Officer

Business Services

Director – Kristi Clay+

Accounting – Debbie Caddell, Kristi Clay+

Accounts Payable – Amanda McKim

Cash Management – Sherry Kuhn

Accounting Clerk – Tina Gray

Auxiliary Services

Printing Department

Director – Mike Ayres

Support Staff – June Whitley

 

Human Resources

Director – Sherri Phelps+

Payroll & Fringe Benefits Specialist – Kathy Green

  

I. T. SERVICES & FACILITIES MANAGEMENT

Bill Phelps
Assistant to the President

Information Technology

Director – Bill Phelps

Programming

Senior Programmer/Analyst – John Hill

Programmer – Melinda Fowler

Network and Support

Network Manager – Kevin Herrington

Assistant Network Manager – Grant Turner

Hardware Technician – Kevin Smead

Instructional Design and Technology Specialist – Marla Rigsby

Systems Support Specialist – Jeff Coventry

Project Coordinator – Missy Lewis+

Facilities Management

Director – John Hardman

Assistant Director – Randall Quillin

Office Manager – Gwen Crangle

Electrical/Mechnical

Supervisor – Del Hancock
Daren Crow
Jonathan Hughes
Michael Lee
Culley Majors
Evan Rutherford

Carpentry

Supervisor – Dennis Brashier
Danny Chote
Robin Green
Brian McKim
Chester Mitchell
Michael Pritchard
Coleman Rogers

Grounds

Supervisor – Sam Walton
Bill Barnes
Tim Cansler
Larry Dyess
Benny Johnson
Gary Loe
Terry McNabb

Shop/Transportation

Kevin Sullivan

Building Services

Supervisor – Randall Quillin
Maria Aguilar-Fraire
Debra Allen
Daniel Bailey
Leda Burrow
Jim Clark
Karen Clark
Maurice Davis
Hal Dixon
Phillip Easley
Regina Emory
Matthew Galloway
Brenda Gorman
Patricia Jones
Ruth Kemp
Deborah Lee
Servanda Lopez
Tonya Magby
Angie May
Tamara May
Joseph Ocampo
Sharon Piggee
Michael Ross
Stephen Rothwell
Misty Thacker
Jessica Welch
Corrie White
Sheila White
Marie Whisenhunt
Ruby Williams

STUDENT DEVELOPMENT 

Wesley Kluck, Vice President

Dean of Students

Rickey Rogers

Student Life

Director – Tim Harrell

Residence Life

Director – Rickey Rogers

Assistant Director – Caitlin Hetzel

Resident Directors – Collin Battaglia, Rachel Dawson, Jarah JacksDavid Miller, Hannah Pilcher, Lydia Rogers, Quantel Williams

Campus Housing

Director – Caitlin Hetzel

Health Services

Director – Molly Wallace+

Outdoor & Recreational Life

Director – Shane Seaton

Assistant Director – Collin Battaglia+

Safety and Emergency Management

Director – Jeff Crow

Support Staff

Tammy Barnes
Samantha Guerra

University Counselors

Dan Jarboe
Sue Poole+

ADA/504 Coordinator

Dan Jarboe

University Physician

Wesley Kluck

 

INSTITUTIONAL ADVANCEMENT

Keldon Henley, Vice President

Admissions Counseling

Director – Lori Motl                 

Senior Admissions Counselor       

Dawson Pritchard         

Admissions Counselors

Devin Jones
Sydney Logan
E
mily Schleiff
Dillon Thomas
Adam Wheat

Enrollment Initiatives

Director – Ashlee Giles

Support Staff – Angie Schleiff           

Alumni & Special Events

Director – Jon Merryman

Support Staff – TBD+

Career Services

Director – Rachel Roberts+             

Support Staff – TBD+

Student Financial Services

Associate Vice President – Susan Hurst

Assistant Director – Karen Matros

Financial Services Counselors 

Melissa Church – Loans
James Richards – 1st Generation, VA

Student Accounts

Student Accounts Specialist – Patty Jones
Student Accounts Assistant – JoBeth Compton

  

DEVELOPMENT

Terry Peeples, Vice President

Director of Development

Carrie Roberson

Development Officers

Brant Matros
Susan Warren

Database Manager

Paula Webb

Support Staff

Alicia Barrett
Sharon Gattis+
Jana Hardage
 

 

COMMUNICATIONS & MARKETING

Brooke Zimny – Acting Department Director

Director of Communications & Marketing – Brooke Zimny

Digital Content Coordinator – Tyler Rosenthal

Editorial Coordinator – Rachel Moreno

Graphic Design Coordinator – Ashley Carozza

Recruitment Communications Coordinator – Tiffany Pickett

  

COMMUNITY & INTERNATIONAL ENGAGEMENT

Ian Cosh, Vice President

Campus Ministries

Director – James Taylor

Assistant Director – Anna Rosenthal+

Support Staff – Martha Womack+

Elrod Center for Family & Community

Director – Ian Cosh

Associate Director – Judy Duvall+

Assistant Director – Leigh Anne McKinney+

Support Staff – Diane Runyan

ESL Program

Interim Director & Lecturer – Terese Cox

Foster Grandparents Program

Director – Donna Reynolds

Volunteer Coordinator – Natalie West+

Grant Center for International Education

Director – Ian Cosh

Associate Director – Amy Gattis

Support Staff – Tanya Jackson

Director of Athletics

David Sharp

Athletic Administration

Associate Athletic Director – Margaret McGraw+

Sports Information Director – William Meyer

Head Athletic Trainer – Kyle Bowles

Athletic Trainers – Ashleigh Harris+, Heather Pryse+

 Football

Head Coach – Todd Knight

Assistants –  Kane Bryen, Dionte Dean, Jay Derby, Jackson Guerra, Spencer Knight, Brett Shockley, Roy Thompson

Men’s Basketball

Head Coach – Dennis Nutt

Assistant – Jordan Bailey+

Women’s Basketball

Head Coach – Garry Crowder

Assistant – Alexis Sharp+

Baseball

Head Coach – Luke Howard

Assistant – Tanner Rockwell+

Softball

Head Coach – Mike McGhee

Assistant – Macy Nantz+

Volleyball

Head Coach – Allison Frizzell-Kizer

Swimming (M & W)

Head Coach – Steven Bostick

Coaching Assistant – Dawson Pritchard+

Men’s Tennis

Head Coach – Craig Ward

Women’s Tennis

Head Coach – Rachel Jones

Soccer (Men’s)

Head Coach – Wilson Jones

Soccer (Women’s)

Head Coach – Kevin Wright

Cross Country

Head Coach – Steven Bostick

Wrestling

Head Coach – Kevin Crutchmer

Spirit Squad

Head Coach – Cris McGough+

  

Special Programs

Brenda Philson, Director

 

Educational Talent Search

Director – Brenda Philson

Assistant Director – Erica Brown

Student Relations Coordinators – Morgan Meadows, TBD

Upward Bound

Director – Terrence Carter

Assistant Director/Academic Coordinator – Destiny Graves

Student Relations Coordinator – Roshanna Washington

Support Staff

Teresa Jones, Linda Purifoy

+ designates part-time

(comments disabled)